Účasť na projekte TEPA SR - ČR - PL

V dňoch od 1. – 5. apríla 2008 sa uskutočnil v poradí už druhý medzinárodný tréningový program európskych animátorov pod názvom Training for European Partnership Animators (TEPA) organizovaný na Slovensku, v Čechách a v Poľsku.

Účastníkmi boli skvelí ľudia zo Slovenska, Poľska, Slovinska, Maďarska a z Čiech, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach, od študentov, cez školstvo, cestovný ruch, pracovníkov v regionálnom rozvoji, ľudí, ktorí ešte len majú záujem založiť miestnu akčnú skupinu (MAS) až po členov fungujúcich MAS.

Celý program a pobyt organizovaný na Slovensku, v Čechách a v Poľsku bol pripravený na veľmi dobrej úrovni, obsahoval kompletné informácie z oblasti miestnej spolupráce, manažmentu vidieckych zdrojov a strategického plánovania. Všetky teoretické bloky boli doplnené o názorné príklady a prípady z praxe formou praktických cvičení. Z môjho pohľadu bolo veľmi zaujímavé vidieť produkciu filmu, ktorú nám priblížili lektori z Maďarska a Veľkej Británie ako pomocný nástroj pri zapájaní ľudí do riadenia prírodných zdrojov a taktiež prínosnou časťou pre mňa bola tvorba finančného plánu pri strategickom plánovaní. Lokálnu participáciu sme si mali možnosť vyskúšať na konkrétnom príklade z praxe, rozpracovanú do detailov. V diskusii boli zodpovedané všetky otázky a zároveň si účastníci vymenili skúsenosti z daných oblastí, ktoré podčiarkli cennými radami.

Obmenou týchto teoreticko – praktických školení, ktoré sa konali v dedinke Oščadnica na Slovensku, bol 2 –dňový „výlet“ do oblastí, ktoré čerpali finančné prostriedky aj z programu LEADER. Prvý sme absolvovali u našich najbližších západných susedov, v Čechách v obci Třanovice, kde sme dostali možnosť nazrieť do založenia a fungovania MAS Pobeskydí. Odtiaľ sme cestovali k našim severným susedom do Poľska, kde sme strávili celý ďalší deň v regióne Babej hory. Navštívili sme základnú školu v obci Przyslop, ktorej základným cieľom a myšlienkou vyučovacieho procesu je ochrana životného prostredia a touto cestou sa to prenáša do všetkých jej aktivít. Ďalšou zastávkou na našej ceste bola návšteva obecného kultúrneho centra, obchodu s miestnymi produktmi a workshop. Potom sme navštívili jazdecký ranč v dedinke Jordanów, kde sa kone využívajú okrem iného aj na hypoterapiu. Podvečer sme sa presunuli do dedinky Wysoka, kde sme navštívili Ekomúzeum a vypočuli sme si tradičný koncert na lutne s piesňami. Týmto sa náš dvojdňový výlet u zahraničných susedov skončil a vrátili sme sa do Oščadnice.

Celkový dojem z tohto takmer týždenného pobytu bol samozrejme výborný, keďže sa na jeho príprave podieľali samí vynikajúci ľudia. Lektori pristupovali k svojej práci profesionálne avšak s veľmi ľudským prístupom, ktorí je v tejto oblasti práce neoddeliteľnou a neodmysliteľnou súčasťou.

Spracoval: Ing. Zuzana Šínová, miestny manažér CPK Levoča

 
Fotogaléria:
 
 
<< späť

NAJ.sk