Správa o priebehu spracovania
Programov hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR)
obcí okresu Levoča

Okres Levoča má 33 obcí, z ktorých dve majú štatút mesta. Levoča a Spišské Podhradie si vypracovávajú svoje PHSR z vlastných zdrojov a svojimi silami. Avšak obce takúto šancu nemajú, preto prijali ponuku organizácie CPK Levoča pre vypracovanie tohto programového dokumentu. Z 31 vidieckych obcí riešeného územia sa 24 samospráv uchádzalo o spracovanie PHSR metódou typu Leader uvedeným neziskovým subjektom. Naši experti zrealizovali v každej z týchto dedín pracovné stretnutia so samotnými obyvateľmi.

Zaujímavé pre ľudí boli metódy (tzv. problémová analýza, či brainstorming a spracovanie SWOT analýzy), ktorými sa identifikovali problémy v obci a určovali hierarchiu riešenia. Čo naviac bolo z ich strany ocenené bol práve prístup pri tvorbe strategického dokumentu, kedy sa oni sami na ňom podieľali. Mali možnosť vyjadriť svoj názor, postoj k verejným záležitostiam a zapojiť sa do procesov smerovania ich života z verejného pohľadu, pričom sa zas experti na strane druhej dokázali lepšie vcítiť do zmýšľania miestnej populácie a ich potrieb. Nešlo tým o vytvorenie „formálnej atmosféry“ , kde by sa ľudia nemohli uvoľniť a sa cítili ovplyvňovaní, práve naopak, príjemná nálada sprevádzala celú túto dynamickú prácu. Experti pritom zažili mnoho zábavy, ale aj namáhavej práce. Kto pozná robotu s ľuďmi vie, že je to záležitosť pekná, zaujímavá , často namáhavá, ale je kompenzovaná výsledkami a výstupmi, ktoré sú naším konečným uspokojením. Nie raz si naši pracovníci utvrdili pravidlo, že čím jednoduchší ľudia sa stretli, tým hrejivejšiu situáciu dokázali vytvoriť, aj keď u nich vždy nebola jasná predstava o rozvoji obce a využití bohatstva v nej. Je treba spomenúť aj negatívnu stránku veci, kedy takmer každé stretnutie sprevádzal dúšok pesimizmu niektorých ľudí, v jednom prípade aj starostu, v tom, že nevidia zmysel v spracovaní rozvojového programu a ich účasti na ňom.

Je však potrebné, aby nielen starostovia sa snažili o jasné smerovanie riadenej lokality, ale aj ľudia boli zapájaní a s týmto stotožnení i oboznámení. Vidiecke regióny sú síce poznačené negatívnymi dopadmi reštrukturalizácie ekonomiky, avšak nastal čas na postupné zvyšovanie životnej úrovne vidieckej populácie a znižovania disparít medzi regiónmi. Preto je nesporné využívanie nových metód riadenia verejného diania a zapájania širokej verejnosti do rozhodovacích procesov. Na záver pripájame informáciu o stave spracovania programov hospodárskeho a sociálneho rozvoja obcí Ordzovany, Torysky, Poľanovce, Pavľany, Pongrácovce, Harakovce, Uloža, Dravce, Granč – Petrovce, Domaňovce, Jablonov, Oľšavica, Brutovce, Nižné Repaše, Vyšné Repaše, Bijacovce, Dlhé stráže, Spišský Štvrtok, Studenec, V. Slavkov, Baldovce, Doľany, Beharovce, nakoniec sa pridala aj obec Lúčka. I. časť dokumentu sa pre každú obec spracováva s poskytnutých informácií samospráv, ako aj z ďalšej literatúry, ktorá je expertom k dispozícií. Ide o časť auditovú a tá je ukončená na 80 %. Strategická časť je druhým, ale veľmi dôležitým dielom, ktorý musí byť v súlade s vyššími programovacími dokumentmi. Jej vypracovanie zahŕňa zistené skutočnosti z jednotlivých stretnutí, zapracované do návrhov strategických, špecifických cieľov, opatrení i aktivít a tie sú navrhnuté pre všetky obce na 50 % s tým, že sú v súlade s pripravovanou stratégiou územia. Čaká sa však totiž aj na PHSR Prešovského kraja, v rámci ktorej budú návrhy dopracované do konečnej podoby. Predpokladané ukončenie dokumentov je v mesiaci január/ február 2008.

 
Fotogaléria:
 
 
<< späť

NAJ.sk